Obestavba krbové vložky je skvělým způsobem, jak vylepšit váš krb a přidat do interiéru moderní designový prvek. Výhody obestavby zahrnují zlepšenou bezpečnost a regulaci teploty. Existuje mnoho možností, jak obestavit krbovou vložku, ať už preferujete kámen, cihlu nebo dřevo. S obestavbou krbové vložky můžete vytvořit útulný a stylový krb, který bude středobodem vašeho domova.
Zde si ukážeme obestavbu krbové vložky z izolačních desek.
1. Přívod vzduchu z exteriéru
Zde vidíte přisávání vzduchu pro hoření z exteriéru. Na tento přívod se napojuje hliníkovou hadicí buď přímo krbová vložka (pokud je na to krbová vložka přizpůsobena), nebo se vyvede do prostoru obesetavby krbu. V tomto případě se jedná o vyvedení vzduchu do prostoru obestavby.
Hořením vzniká v místnosti podtlak, vložka si sama začne přisávat vzduch cestou nejmenšího odporu. V dnešní době , kdy používáme perfektně utěsněná okna, dveře apod. je toto nutností. Přívod v plastu může být veden jen dokud nezasahuje do obestavby. Pokud zasahuje do obestavby, přívod se přivede např. AL-Flexi rourou. V tomto případě se bude trubka ještě zalévat do podlahy.
2. Provedení izolace zadní stěny
Vždy se začíná přilepením, nebo přišroubováním (záleží na materiálu) budoucí zadní stěny krbu na zeď. Nešroubovat do dřeva!!! (vznikají tepelné mosty). Tato stěna se stává nosnou a celá stavba se od ní odvíjí. Při práci se používá vodováha.
Samozřejmostí je, že čím je stěna na kterou budeme lepit rovnější, tím lépe. Nezapomeneme stěnu zbavit prachu a všech dalších nečistot.
Pokud izolujete stěnu u dřevostavby (která není zděná), je nutno za stěnou vytvožit odvětrávanou vzduchovou mezeru!
Na obrázku je jak se kreslí pomocí vodováhy pomocné obrysy zadní stěny krbu. Těmito čarami se bude řídit při lepení.
V případě, že použijete pro stavbu desky GRENAISOL, pro lepení budete používat lepidlo GRENAPASTE. To se nanáší na hladkou stranu desky. Je namícháno přímo z výroby pro použití, stačí tedy sáček prohnědat v ruce, odstříhnout roh sáčku a začít nanášet lepidlo v housenkovitém tvaru. Pokud je povrh rovný, nanášíme na desku body o průměru 10cm v rastru 30 cm od sebe.
V případě, že použijete pro stavbu desky SILCA nebo SKAMOTEC, pro lepení budete používaz lepidlo SILATERM nebo SILCADUR. To je již namícháno v plastovém kyblíku a před použitím je nutno lepidlo dobře promísit. Pokud Vám nevyhovuje konzistence, je možno přidat trochu vody. Lepidlo se nanáší pomocí špachtle (na lepení zadních desek použijete místo housenkovitého tvaru maké "bochánky" také v rastru cca 30cm a ve všech rozích. Detailně je práce z deskami Silca popsána ZDE.
Takto připravenou desku přilepíme. Izolační deska se přiloží na stěnu a jemně krouživým pohybem přitlačí na stěnu. Potom se deska jemně pobouchá po celé svojí ploše.
Každá deska se musí zvážit pomocí vodováhy a postupně vyrovnávat. Po usazení desku jemným poboucháním připevníte k lepenému povrchu.
S těsnící šňůrou utěsníme místo mezi redukcí a komínovou tvarovku. Vznikne Vám měkký spoj, který zabraňuje tvoření tlaku vznikajícího zahříváním odkouření (tím se rozpíná) na komínovou tvarovkou.
Izolační desky se mohou drážkovat, vrtat, sponkovat, šroubovat, řezat, frézovat, brousit apod. Vystačíte si ručními nástroji na dřevo. Práci si usnadňujte el. přístroji.. S deskami se perfektně pracuje jednoduchými ručními nástroji na dřevo, které jsou naprosto dostačující. U Silikátových desek (Silca, Skamotec) je nutno počítat s větší prašností při opracovávání.
3. Usazení krbové vložky
Na fotografii je postaven stojánek na krbovou vložku. V tomto případě nám posloužil Ytong ve spodní části (nikde jinde se používat nesmí). Zde teploty nepřesahují 60°C, tudíž nedochází ke sprašování. Ytong je oddělen od krbové vložky žáruvzdorným betonem.
4. Obestavba krbové vložky
Tento instalovaný díl zajistí celkovou stabilitu krbu při montáži proti posuvu spodní části krbu.
Klasická aplikace lepidla Grenapaste.
Menší díl desky, který zevnitř krbu překrývá právě stavěnou boční stěnu krbu se nazývá svlak. Svlak je zpravidla již „nepotřebný“ díl izolační desky. Velkou výhodou těchto desek tedy je, že se spotřebuje opravdu velká část zakoupeného materiálu. Nepotřebných zbytků je po skončení stavby krbu velmi málo.
Svlak slouží ke zpevnění celkové stability Vaší stavby, používá se v místech, kde to sami uznáte za vhodné. Uvnitř krbové obestavby používat svlaky s rozmyslem. Zmíněný prostor by měl být co nejhladší pro co nejsnadnější cirkulaci horkého vzduchu.
Na takto připravený díl se instaluje další deska, která se pomocí vodováhy usadí do požadované polohy. Poté desky k sobě přišroubujete. V žádném případě nešroubovat desky do dřeva! Docházelo by k nebezpečným tepelným mostům.
Zde se Grenaisol přivrtává k sobě. Používají se klasické samořezné šrouby. Délku určíte podle síly desky.
Správný spoj vypadá tak, že zbytek lepila vytéká ze spáry.
Přebytečné lepidlo setřete hadrem.
Správně začištěný spoj
Opět stejný postup. Na podlaze instalovaný díl izolační desky zajistí celkovou stabilitu krbu při montáži proti posuvu spodní části krbu. K němu se přilepí boční stěna z desek.
Vyměření otvoru pro ovládání komínové klapky
Vyvrtaní otvoru
Nasazení táhla komínové klapky
Vynechání mezery v zadní izolované stěně pro zaklopení stropu
Dokončení boční stěny
Výroba otvoru pro rozvod horkého vzduchu
Právě máme odizolovanou zadní část krbu (záda), ke které jsme přistavěli boční stěny.
V této fázi začínáme stavět přední část krbu a tím ho zaklápět.
Levá deska přesahuje přes úroveň krbu. Z tohoto vzniklého prostoru vznikne nika.
50 cm od prvního izolovaného stropu vystavíme falešný strop. Zabrání nadměrnému tepelnému namáhání. Otvor v této desce je pro AL flexi hadici vedoucí horký vzduch.
Montáž falešného stropu
Spoj zajistíme šrouby
Vyřezání otvoru ve falešném stropu pro teplovzdušný rozvod
Izolovanou hadici vsuneme do předem připraveného otvoru.
Odizolujeme strop krbu a můžeme celou stavbu zaklopit.
5. Vytvoření niky
Připevňování horní části niky. Samozřejmostí je použití vodováhy.
Použijeme 2 vrstvy desek slepenými a sešroubovanými k sobě pro větší pevnost police
6. Instalace krbového ráměčku ( v tomto případě s mramoru)
Zde se provádí aplikace lepidla Grenapaste na mramorový rámeček kolem krbové vložky.
Než začneme nanášet první vrstvu do kamnářské perlinky, doporučujeme kámen oblepit papírovou lepící pásků.
7. Povrchová úprava krbu
Nejdříve se nanese univerzální lepidlo White 600 nebo Hafťák sloužící jako nosná vrstva pro kamnářskou perlinku SILATERM. Do ní se pak tato specielní perlinka vtlačí. Perlinku je možno také přisponkovat sponkovačkou.
Zatáhnutí kamnářské perlinky.
Pro zpevnění rohů můžete použít hliníkové rohy.
Na obrázcích chybí krbové mřížky. V tomto případě majitel krbu nebyl rozhodnut pro umístění a tvar krbových mřížek. Vzhledem k tomu, že se s deskami skvěle pracuje a dobře se vrtají i řežou, jejich dodatečná instalace bude velmi jednoduchá.